Fotograf nieznany, Warszawa, 1945
Po stłumieniu powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku, Adolf Hitler zarządził likwidację żydowskiej dzielnicy. Niemieckie oddziały zrównały jej teren z ziemią. Widoczny na zdjęciu ocalały budynek to kościół pod wezwaniem Św. Augustyna. Zdjęcie wykonano najprawdopodobniej w 1945 roku. Znajdowało się w archiwach Wojskowej Agencji Fotograficznej. /fot. dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sfotografowane ruiny Warszawy z widokiem na kościół św. Augustyna jest jedynym nie odnalezionym przez nas TYM co trzeba zdjęciem. Fotografia jaką prezentujemy w akcji i na wystawie została wykonana przez nieznanego fotografa z samolotu. Znajdowała się w archiwach WAF. W dokumentacji WAF, przechowywanej dziś w Narodowym Archiwum Cyfrowym udało się znaleźć kilka innych ujęć, mniej apokaliptycznych.
Tymczasem szukamy ciągle spadkobierców i właściciela praw (odbitek i negatywów) Leonarda Jabrzemskiego. W tym samym czasie wykonał fotografię z kościołem w tle, lecz zrobił ją z poziomu ziemi (trudno mówić o chodnikach).
Dlaczego publikujemy zatem zdjęcie inne? Osoby nominujące wspominały nam o zdjęciach zrujnowanej Warszawy z kościołem w tle, najczęściej nie wymieniając autora. Jedynym wzmiankowanym autorem był zaś…Robert Capa. Wrócimy za chwilę i do niego. W jednej tylko sytuacji otrzymaliśmy plik JPG – by nie było wątpliwości, o które ujęcie chodzi. Podobnych do Jabrzemskiego zdjęć znaleźliśmy kilka – są z poziomu ziemi, są z samolotu. Postanowiliśmy zatem zsumować głosy, potem zaś ruszyliśmy na poszukiwania klatek – w kolejności Jabrzemski, Capa, autorzy nieznani.
Fot. Karol Szczeciński/East News; dzięki uprzejmości pana Jerzego Szczecińskiego
Leonard Jabrzemski był członkiem ZPAF, fotografował zniszczoną Warszawę. Zmarł w 1970 roku. Jego zdjęcie dostępne jest w wikipedii, lecz nie przeszło ono do domeny publicznej. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie – za informację o tym, gdzie przechowywane jest archiwum Jabrzemskiego – ozłocimy!
Nieznani fotografowie. Jest mnóstwo zdjęć zrujnowanej Warszawy. Szukaliśmy w wielu muzeach i archiwach czegoś na kształt obrazu Jabrzemskiego (może dlatego, że mi też najbardziej utkwiła właśnie ta klatka – przyp. JK). Nie znając początkowo także i nazwiska autora, przeszukaliśmy głośne wystawy powojenne m.in.: „Warszawa oskarża”, albumy o odbudowie stolicy, itd.
Znany jest fakt powojennego dokumentowania zniszczeń. Wielokrotnie badacze wspominali o epizodach w twórczości fotografów, którzy przeżyli wojnę. Falkowski i Chomętowska, Hartwig i Bułhak, Sempoliński i Chrząszczowa, itd., itp. Powstawały publikacje i wystawy, najsłynniejszą z nich była właśnie zbiorowa wystawa „Warszawa oskarża” (1945). Zdjęcia dokumentujące stały się uzupełnieniem ekspozycji pełnej zniszczonych dzieł sztuki. /wideo z wystawy/
Na samo hasło zrujnowanej Warszawy mamy przed oczami z resztą dużo więcej klatek – przewrócona figura Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża, kapliczki pośród zawalonych domów, kawałek ściany w miejscu, gdzie był Zamek Królewski, itd. Ujęć kościoła św. Augustyna jest wiele. Warto przemyśleć dlaczego właśnie ten widok zapamiętał się znacznie lepiej?
Na samo hasło zrujnowanej Warszawy mamy przed oczami z resztą dużo więcej klatek – przewrócona figura Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża, kapliczki pośród zawalonych domów, kawałek ściany w miejscu, gdzie był Zamek Królewski, itd. Ujęć kościoła św. Augustyna jest wiele. Warto przemyśleć dlaczego właśnie ten widok zapamiętał się znacznie lepiej?
Zdjęcie Jabrzemskiego było często publikowane. Wykorzystano je nawet w książce Bolesława Bieruta „Sześcioletni plan odbudowy Warszawy" wydanej w 1951.
Robert Capa, Warszawa 1948 na stronach Magnum Photos
Robert Capa – tego fotografa nie trzeba przedstawiać. Capa był w Warszawie przejazdem w październiku 1948 roku. (Podobno) Wracał ze Związku Radzieckiego. Ze stolicy znamy właściwie tylko to jedno zdjęcie (kilka więcej na stronach Magnum Photos - w zbiorach ICP). Wykonał je z poziomu ziemi. Był stosunkowo blisko kościoła, ujął go od dołu. Na pierwszym planie – podobnie jak u Jabrzemskiego – ruiny i ziemia. O ile rozpowszechniane było zapewne na świecie, w Polsce nie zrobiło kariery. Znają je przede wszystkim miłośnicy twórczości Capy, jako swoiste ‘polonicum’ i ciekawostkę. Prawa do tego, jak i wszystkich jego zdjęć ma agencja, którą Capa zakładał z kolegami w 1947 roku – Magnum Photos. Okazało się jednak, że pojedynczych klatek Capy nie można umieszczać na wystawach… Sam fakt wykonania przez Capę w tym miejscu zdjęcia w 1948 uzmysławia nam jak dużo czasu upłynęło od końca wojny, jak niewiele się zmieniło w krajobrazie przez 3 lata oraz ile też zdjęć można tam było zrobić…
Eugeniusz Haneman, Warszawa. Dokumentacja zniszczeń - kościół pw. św. Augustyna przy ul. Nowolipki 48/50 wśród gruzów getta. Ujęcie ze skrzyżowania ul. Karmelickiej i Nowolipki w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie, po lewej resztki budynku Karmelicka 17; 19-21 stycznia 1945 / MPW-IN/2900 / dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego
Spalony dom, zbombardowane miasto, obalone figury, morze ruin itd. – takich widoków wojny w Polsce zachowało się wyjątkowo dużo. Jednak w żadnym innym miejscu, jak właśnie w Warszawie w okolicy kościoła św. Augustyna, zniszczenie miasta wydaje się namacalne. Kościół bowiem przetrwał w całkiem dobrym stanie. Został właściwie osamotniony, bowiem w okolicy kilku przecznic od niego w każdym kierunku miasto zostało dosłownie zrównane z ziemią. Są to tereny getta warszawskiego. Ogrom zniszczenia, weryzm przedstawienia oraz wszelkie skojarzenia na tle religijnym i etnicznym stają przed oczami wraz z tą fotografią.
Ten sam kawałek zrujnowanego miasta fotografowali także m.in. Eugeniusz Haneman (z poziomu ziemi) i Juliusz Bogdan Deczkowski „Laudański” (z samolotu?). Obydwaj zarejestrowali kościół i ruiny wokół i to jeszcze w czasie wojny, w pierwszej połowie 1945 roku. Ujęcia Capy i Hanemana są dość zbliżone, gdyby choć data była zbliżona…
Juliusz Bogdan Deczkowski „Laudański”. Warszawa, 1945. Getto warszawskie, ulica Gęsia, róg ulicy Okopowej. Widok z wieży kościoła św. Augustyna przy Nowolipkach na teren getta między ul. Smoczą (?) a Okopową (w kierunku północno-zachodnim). Na pierwszym planie ruiny przy ulicy Pawiej, dalej zachodnia część obozu koncentracyjnego Gęsiówki, za nim, po lewej budynek garbarni Pfeifera, w głębi po prawej zabudowania w rejonie Okopowej i Stawki / MPW-IN/3576 / Dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego
Juliusz Bogdan Deczkowski „Laudański”, Warszawa, 1945. Getto warszawskie, ulica Gęsia. Gruzy getta, widok z wieży kościoła św. Augustyna przy Nowolipkach w kierunku cmentarza żydowskiego. Na pierwszym planie skrzyżowanie Dzielnej i Smoczej, po prawej Pawiej i Smoczej. Na dalszym planie zachodnia część obozu koncentracyjnego Gęsiówka, za nim budynek garbarni Pfeifera u zbiegu Okopowej i Glinianej / MPW-IN/3603 / Dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego
Odnajdowane są ciągle zdjęcia rejestrujące Warszawę w trakcie wojny oraz bezpośrednio po niej. W ostatnich latach poznaliśmy prace Juliena Bryana „Kolory wojny” a także Henry’ego N. Cobba Przywrócono także pamięć o pracy Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej na wystawie i w książce pt.„Kronikarki”. Prowadzone są ciągle prace związane z restauracją i digitalizacją kolejnych części archiwów w Muzeum Powstania Warszawskiego i Narodowym Archiwum Cyfrowym. Może się jeszcze coś ważnego odnajdzie!
Za poszukiwania dziękuję bardzo wielu osobom, które pomagały przeczesywać i sprawdzać archiwa, zaś ogromnie i przede wszystkim dziękuję: pani Elżbiecie Kamińskiej z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, pani Aleksandrze Duralskiej z Muzeum Powstania Warszawskiego, panu Ryszardowi Mączewskiemu http://www.warszawa1939.pl, pani Renacie Balewskiej i Marcinowi Malickiemu z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
lektury dodatkowe:
Kościół św. Augustyna /wikipedia / w portalu Warszawa1939
Rozmowa z Edwardem Falkowskim w Fototapecie
Oko na Bałkany
Leonard Jabrzemski / notowania / filmpolski.pl
wszelkie informacje na temat zdjęć Leonarda Jabrzemskiego oraz autora trzeciej reprodukcji od góry przyjmnę z wdzięcznością: fotoikony at fundacjadoc kropka org
O projekcie / Galeria 42 zdjęć + głosowanie
18 grudnia 2012: wpis aktualizowano. Fotografia przypisywana Edwardowi Jabrzemskiemu, ma jedak innego autora, jest nim Karol Szczeciński. Jest on też autorem fotografii dotychczas opisywanej jako autor nieznany. Niebawem więcej szczegółów.
I mały appendix, zdjęcia Davida Seymoura (Dawida Szymina) z 1948 roku: http://www.magnumphotos.com/image/PAR116034.html
OdpowiedzUsuńZdjęcie MPW-IN/3576 odbite w lustrze. Poprawcie to. Obydwa zdjęcia Laudańskiego są z wieży kościoła w zbliżonym kierunku.
OdpowiedzUsuńMPW w wielu miejscach dość luźno podchodzi do lustrzanych odbić, zauważyłam to przy zestawie zdjęć powstańczych z kościoła św. Krzyża. dziękuję za czujność, może i MPW poprawi? pzdr.j
OdpowiedzUsuńPierwszym fotografem który robił zdjęcia w Warszawie był radziecki fotoreporter który przybył do miasta gdy była w nim jeszcze radziecka komendantura. Widziałem album tych prac, był wydany małym nakładem ale nie pamiętam tytułu, format trochę mniejszy niż A4 niebieska okładka.
OdpowiedzUsuńDużo ciekawych ujęć było w albumie podsumowującym pierwszy plan pięcioletni o którym wspominacie, niestety też był wydany małym nakładem.
https://bayanlarsitesi.com/
OdpowiedzUsuńEmek
Sultanahmet
Burgazada
Fenerbahçe
JBTW
izmir
OdpowiedzUsuńErzurum
Diyarbakır
Tekirdağ
Ankara
GYNYHT
whatsapp görüntülü show
OdpowiedzUsuńücretli.show
NNTMPP
ankara parça eşya taşıma
OdpowiedzUsuńtakipçi satın al
antalya rent a car
antalya rent a car
ankara parça eşya taşıma
QSİAP
Kocaeli Lojistik
OdpowiedzUsuńUşak Lojistik
Osmaniye Lojistik
Çorlu Lojistik
Kocaeli Lojistik
EQJ
8D09C
OdpowiedzUsuńSivas Evden Eve Nakliyat
Kocaeli Evden Eve Nakliyat
Referans Kimliği Nedir
Kalıcı Makyaj
Kütahya Evden Eve Nakliyat
A7722
OdpowiedzUsuńRize Lojistik
Artvin Şehir İçi Nakliyat
Bartın Şehirler Arası Nakliyat
Çerkezköy Kombi Servisi
Çankırı Şehir İçi Nakliyat
Kars Parça Eşya Taşıma
Okex Güvenilir mi
Van Evden Eve Nakliyat
Siirt Şehir İçi Nakliyat
DE050
OdpowiedzUsuńAntalya Evden Eve Nakliyat
Çerkezköy Kurtarıcı
Maraş Şehir İçi Nakliyat
Bilecik Parça Eşya Taşıma
Ünye Fayans Ustası
Kastamonu Lojistik
Ordu Parça Eşya Taşıma
Muğla Lojistik
Batıkent Fayans Ustası
2EC75
OdpowiedzUsuńSivas Parça Eşya Taşıma
Kocaeli Şehir İçi Nakliyat
Malatya Evden Eve Nakliyat
Ağrı Parça Eşya Taşıma
Ünye Koltuk Kaplama
Maraş Şehir İçi Nakliyat
Kütahya Evden Eve Nakliyat
Sakarya Şehirler Arası Nakliyat
Kocaeli Lojistik
A8F57
OdpowiedzUsuńBingöl Evden Eve Nakliyat
Kırşehir Şehirler Arası Nakliyat
Giresun Lojistik
Bitlis Şehirler Arası Nakliyat
Edirne Lojistik
İstanbul Evden Eve Nakliyat
Yalova Şehirler Arası Nakliyat
İzmir Şehir İçi Nakliyat
Ünye Oto Boya
9EDE9
OdpowiedzUsuńreferans kodu %20
E04BF
OdpowiedzUsuńtunceli görüntülü sohbet
sohbet muhabbet
canlı sohbet
aksaray ucretsiz sohbet
bingöl canlı görüntülü sohbet
yalova görüntülü sohbet canlı
rize en iyi ücretsiz görüntülü sohbet siteleri
sesli görüntülü sohbet
şırnak telefonda sohbet
B3391
OdpowiedzUsuńtrezor suite
quickswap
yearn
trezor suite
solflare
arbitrum
poocoin
zkswap
looksrare