wtorek, 12 stycznia 2010

wyprzedaż: 2009.

fragmenty wystaw: Atak Łaskotek (lewa) i Archiwum Centralne (prawa)

fotoranking osobisty.
od późnego grudnia, kiedy Wojtek zasugerował zrobienie rankingu wystaw foto za 2009 rok układam i kombinuję. podglądam inne zestawienia: polityka - galerie sztuki; arteon - wydarzenia; fotopolis - ankieta publiczności.

wśród galerii brak absolutny fotografii ?(no tak, csw, zachęta, bunkier...), w wydarzeniach artystycznych jeszcze bardziej niż absolutny brak. w propozycjach wydarzenia na fotopolis - po pierwsze za wcześnie zamykana ankieta (październik) po drugie brak tego czemu patronowałby świat obrazu. pomyślałam więc nie tylko o złożeniu wystaw w ranking, ale ogólnie powiedzmy "wydarzeń" i innych ważnych spraw fotografii w naszym pięknym kraju za 2009 rok. mam nadzieję, że będzie czytelnie. najlepszy rok to nie był. chętnie podyskutuję :)

wystawy

zbiorowa: PLUS: Archiwum centralne z miesiąca fotografii w Krakowie. zbiorowa w najlepszym tego słowa znaczeniu. szeroko pomyślana, nie wyczerpująca i nie będąca prostą odpowiedzią na zadane pytanie. zbiór interpretacji i bez zadęcia.

zbiorowa: PLUS miejsce drugie - zaraz potem - Atak łaskotek z fotofestiwalu łódzkiego. może płytkie i płynne ramy, może niezbyt odkrywcza, ale tematyczna i duża i tylko festiwale ostatnio mają siłę robić takie wystawy.

zbiorowa: MINUS: Światłoczułe. tak na prawdę plus i minus. plus za XIX wiek. okazało się przy wystawie, że Muzeum Narodowe ma fantastyczną kolekcję. poziom światowy. niestety nie bardzo chyba ma pomysł jak to pokazać na wystawie. prezentacja XX wieku na tej wystawie to największa teogoroczna porażka! bardzo słusznie o wystawie napisał Marek Grygiel

indywidualna: PLUS: Viktor Kolar w Galerii Starmach podczas miesiąca fotografii. wspaniałe zdjęcia. piękna prezentacja, tylko brak katalogu, albumu, czegoś co by można wynieść z niej do domu.

indywidualna: PLUS: Witkacy w Bunkrze. z historycznych ujęć fotografii to wystawa bardzo potrzebna i świetnie, że w takim natarciu. nie pasowała mi jakoś w ogóle do miesiąca. ale dobrze. szkoda może, że zabrakło teorii i jakiś wyimków z teorii do kompletu.

indywidualna MINUS: właściwie dwie indywidualności: Rolke + Zdrojewski w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego podczas fotofestiwalu. "Wszędzienigdzie". straszne zdjęcia emanujące nostalgią i sentymentem. potwornie wydrukowane. a takie nazwiska. kulturowo fotograficzne. młodzież powiedziałaby: żenada.

wystawy jubileuszowe: PAP - dziedziniec Metropolitan (lewa) oraz Wyłącz system - na Krakowskim Przedmieściu.(prawa)

cykle/seria wystaw
PLUS: wystawy foto w Domu Spotkań z Historią. w siedzibie i przed nią. wypożyczane i pokazywane na centralnym czy w innych miastach. archiwa różnych ośrodków i wreszcie do oglądania...co prawda PAP chyba ostatnio już nie współpracuje z DSH, prace archiwizacyjne się nie kończą, więc może kiedyś i gdzieś obejrzymy jeszcze te zdjęcia, w świetnym wyborze i opisie - tak jak były prezentowane.

MINUS: wystawy na 20lecie wolności. powinnam tym bardziej ciągnąć w górę tę kategorię z racji sentymentu i zarobienia przy wystawie w Zachęcie "Ludzie, przeiany, wydarzenia". jasne, traktuję ją nawet jako ogromny plus sentymentalny. nie dodaję jej jednak do rankingu ot, bo mój w niej udział. był jubileusz, równiutkie 20 lat. właściwie cały czerwiec w Warszawie trwały 3, w porywach do 4 wystaw jubileuszowych. Gazeta zrobiła swoją w Zachęcie, PAP w metropolitanie, Forum w Domu Spotkań z Historią, przed pałacem prezydenckim jeszcze wystawa o wolnych wyborach, no i kubiki "wyłącz system" na krakowskim. czyli każdy ma swoich Wałęsów, Mazowieckich i Geremków, swoje protesty i wybory. szkoda przeogromna, że nie ma szans i widoków na jedną dobrą wystawę fotografii z tych 20 lat, taką, którą można bez wstydu i przy zgodzie ogólnej wysłać światu. ale skoro obchodów się nie da jedną impreza ogarnąć, ot przykład z góry.

galeria
PLUS: Galeria Asymetria. Co prawda dalej nie bardzo rozumiem rozróżnienie na fotografię historyczną i resztę oraz jak się do tego założenia mają fotografie z archiwum Dłubaka, ale nie o tym teraz. Program ambitny i wystawy nie-do-obejrzenia gdzie indziej. Kameralne. Ale świetnie opracowane.

Galeria Asymetria 2009: otwarcie wystawy Stryj Piotr Mariusza Hermanowicza (lewa) oraz spotkanie z Jerzym Lewczyńskim na zakończenie jego wystawy (prawa)

MINUS: Yours. w takim miejscu, w takiej dyspozycji, z taką "misją" i 6 wystaw w ciągu roku. to nawet nie jest zabawne. Luksfera przestała istnieć. kondycja obydwu lokali ZPAF'u bez zmian na lepsze. CSW w porównaniu z rokiem poprzednim też mało-fotograficznie.

ale żeby nie było końca świata - na PLUS: Milach i Sidor w wystawie zbiorowej "Wszystkie stworzenia duże i małe"/Zachęta/, Wilczyk na Próżnej /fragment "Niewinne oko nie istnieje"/, Rogiński w Appendixie2 /"Ufo"/, Stępiński w Kordegardzie /"Warsaw City Tennis Clubs" i niefotograficznie w Leto/. gdzieś ta fotografia może się podziać na szczęście. w warszawskiej perspektywie przynajmniej. i pomiędzy festiwalami.

wernisaże indywidualne: Szymon Rogiński "Ufo" w Appendix2 (marzec 2009) i Maciek Stepiński "Warsaw City Tennis Clubs" w Kordegardzie (październik 2009)

publikacje
pismo: KMAG inne od reszty. ciekawie fotograficznie, przy okazji.

gazeta: WYBORCZA - zdaje się na długo niedościgniona awangarda. nie tylko jeśli idzie o zawartość fotografii w gazecie - dodatki Obcasy i Format - znakomite serie foto zlecane, pokazywane, drukowane! serwis internetowy i produkcja 09 "Duży kadr" no a ostatnio jeszcze podkasty.

albumy: Ireneusz Zjeżdżałka podsumowanie, Mikołaj Grynberg "Dużo kobiet", Witold Krassowski "Powidoki z Polski", Mariusz Forecki "I love Poland"

książki:
- Ian Jeffrey. Jak czytać fotografię? Universitas. - konieczna.
- Andreas Rostek i Krzysztof Miller. O wojnach. edition fotoTAPETA. - eseje i do tego zdjęcia. fotografie i do tego słowa. jedno drugiego nie wyjaśnia. ale dobrze się uzupełnia. no i wreszcie gdzieś na półce są zdjęcia Millera!

poza kategoriami: Wojtek Wilczyk "Niewinne oko nie istnieje" - ani to album, ani to książka. znakomity pomysł i wykonanie. i lata ciężkiej socjologiczno-dokumentalnej roboty. nie w wystawach, bo nie udało mi się obejrzeć i być.

agencja
Vis a vis - światowe standardy, znakomite zdjęcia. obecni w prasie, na wystawach, u nas i za granicą. i oby tak dalej! http://visavis.pl/lang,pl,index.html
internet
PLUS: Aleksander Prugar spina: http://spinacz-spina.blogspot.com/
PLUS: fotoreporterzy.net za niesłabnącą radość robienia zakulisowych zdjęć i ubaw z samcyh siebie :) MINUS: Kuba Dąbrowski za zawieszenie accidents will happen i nie odwieszenie go dotąd :(

żarty i minusy: prezentacja festiwalu w Bielsku Białej podczas fotopolisEXPO (lewa) oraz wystawa Rolke + Zdrojewski w ŁTF (prawa).

żart roku [nieusystematyzowana kolejność]
- prezentacje galerii i festiwali na "warszawskich dniach fotografii" czyli fotopolisEXPO. masakra w wykonaniu ZPAF'u i festiwalu w Bielsku Białej. bez urazy, ale może organizator by wpłynął na to jakoś w przyszłości zamiast po prostu dać salę?

- czeski żart: goście festiwalu warszawskiego i krakowskiego. i to z podziałem na dobrych i złych Czechów. i w ogóle wojna o fotograficzny maj między 4 festiwale. słaby żart.

- poziom warszawskiego festiwalu fotografii artystycznej. czyli kuratorowanie bez kuratorstwa. też słaby żart.

dobre horyzonty [nieusystematyzowana kolejność]
- Polacy w Opavie. od kilku lat trwający najazd. trzymam kciuki!

- konkurs na fotograficzną publikację roku. pierwsza edycja w 09. ładny start. powodzenia i nieznudzenia!

- migawki Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę - miło popatrzyć.

to by było na tyle. chyba. czekam na kontratak i wywołanego do tablicy dwukrotnym wymienieniem w tym zestawieniu - Wojtka :)

2 komentarze:

  1. No tak, tak.Tylko z jakich wystaw to jest wybor? Zeby sie podjac robienia rankingu, albo trzeba byc odwaznym, albo zobaczyc wszystkie wystawy (niemozliwe) albo nie wiem co.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. "fotoranking osobisty", więc w ten sposób mam nadzieję odpowiedzieć na Twoje pytanie. żeby oceniać wystarczy jedna rzecz, żeby porównywać - dwie. ja oceniłam z własnego wyboru i wg swojej hierarchii. przy obejrzeniu niemożliwego wszystkiego łatwiej coś zgubić czy zapomnieć ;)

    OdpowiedzUsuń