piątek, 19 lutego 2010

wielki towarzyski świat fotografii


przyznaję, zadziwiłam się przeglądając ostatnią "vivę"[ekskluzywny magazyn o gwiazdach nr 4/2010;341]. kronika towarzyska zawiera obok reportażu z imprez typu kolekcja Minge w Paryżu, rozdanie nagród Grammy, relację z... wystawy Tomasza Tomaszewskiego "Hades" oraz promocji kalendarza ze zdjęciami Jacka Poremby.

wielki świat fotografii czy świat wielkiej fotografii?

dobrze wiemy, że o zaszczepianie w czytelniku wiedzy o fotografii nie chodzi, ani o pokazanie mu chociaż zdjęć wymienionych fotografów. obydwaj za to pojawili się "z twarzy" i nawet jeden z żoną - co z kolei nie zdarza się w pismach o fotografii.
z jakiej zatem okazji? pewnie dlatego, że Jacek Poremba sfotografował wiele znanych dam do kalendarza "Dbamy o nasze życie!" [akcja "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy"], które to z kolei panie pojawiły się na premierze kalendarza [całostronicowa relacja nie zawiera niestety ani jednego zdjęcia z rzeczongo kalendarza, ok za plecami Joannay Szczepkowskiej widać jakieś 40% zdjęcia JP].

a pan Tomasz pojawił się w kronice vivy [w tle prawie całe jedno zdjęcie z serii "Cześć pracy"], prawdopodobnie dlatego, że sponsorem jego wystawy jest firma Nielsen [dodano zdjęcie legitymacyjne prezesa]. relacja znacznie skromniejsza od premiery Poremby, ale za to wzmiankowano miejsce wystawy w Warszawie, co prawda bez dat. może dlatego, że wystawy już nie było, kiedy "Viva" trafiła do kiosków? wystawa ma jeździć po kraju, już od 20 lutego 2010 będzie w Galerii Piętro Wyżej Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach. wracając jednak do Vivy, gratuluję odważnego wejścia w świat krytyki artystycznej, autor "artykułu" zdjecydowanie się wypowiedział: "Na wystawę składa się 50 zdjęć oprawionych w piękne ramy i passe partout firmy Nielsen Polska". a zdjęcia????

uzupełniając:
- relacja z tworzenia zdjęć do kalendarza - Jacek Poremba przy pracy http://www.hpv.pl/galleries/5
- kalendarz http://www.kalendarz.swiatksiazki.pl/ i zdjęcia [do kupienia tylko analogowo w Świecie Książki]
- zdjęcia z serii "Cześć pracy" Tomasza Tomaszewskiego na autorskiej stronie http://www.tomasztomaszewski.com/gallery.html

4 komentarze:

 1. Widac, ze Vive ogladasz niezbyt regularnie, bo fotografia (a raczej fotografowie) goszcza tam dosc czesto w kronice towazyskiej... Zwlaszcza JP.

  OdpowiedzUsuń
 2. prawda, niezbyt często :)

  zawsze tak samo traktują fotografię jako tło do omówienia kto z kim i w jakim ubraniu? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pan Tomasz z bardzo stosownym uśmiechem przy tej "pięknej ramie". Nie ma chętnych na płacenie za zdjęcia, to niech się chociaż mało subtelni sponsorzy trafiają...

  OdpowiedzUsuń