piątek, 2 kwietnia 2010

3 kawałki bez flesza / koncertowa fotografia 2009 roku

Clawfinger na Przystanku Woodstock / Profesjonaliści: II miejsce / fot. Robert Grablewski


To bardzo świeży konkurs, bo "Koncertową fotografię roku" wybrano dopiero po raz drugi. Konkurs zatacza jednak coraz szersze kręgi. Więcej uczestników, rozszerzone jury, impreza na ogłoszenie wyników - oczywiście koncertowa z możliwością fotografowania.
Mam jednak nieodparte wrażenie, że efekt znacznie gorszy niż rok temu.
Zobaczcie z resztą sami:
- tutaj oficjalna strona konkursu - czyli wszyyyystkie zgłoszone do konkursu zdjęcia i zeszłoroczni nagrodzeni
- tutaj pełna galeria zwycięzców

Konkurs był podzielony na dwie kategorie: profesjonalistów i open, przy czym ułatwiono fotografującym podjęcie decyzji o tym gdzie wysłać zdjęcia: profesjonalista to ten który miał 5 publikacji w prasie lub 10 w internecie (liczy się oczywiście 5 koncertów, a nie 5 zdjęć z tego samego...) oraz był akredytowany na 15 imprezach. Profesjonalistów oceniało 20 osobowe jury (plus sami uczestnicy). Jury złożone z przedstawicieli firm nagraniowych, organizatorów imprez muzycznych, dziennikarzy, itd...czyli znawców tematu. Kategorię open oceniali sami jej uczestnicy - ilością głosów. Wygrały zdjęcia, które...doładowano jako ostatnie :) Jednak to wyniki kategorii profesjonalistów wzbudzają kontrowersje (patrz tutaj)


Lupe Fiasco na CLMF w Krakowie / Profesjonaliści: wyróżnienie / fot. Piotr Tarasewicz
Pomysł na konkurs świetny, wpadł do głowy dwóm fotografom: Arturowi Rawiczowi i Marcina Bąkiewicza, założycieli Music Foto Kolektiv. Z informacji prasowej (za plfoto.com): "celem konkursu zesżłorocznego była konsolidacja środowiska fotografów koncertowych i oczywiście dobra zabawa. Pierwotnie konkurs miał być jedynie atrakcyjnym wydarzeniem towarzyskim adresowanym do osób czynnie zajmujących się fotografią koncertową. W szranki stanęło wówczas 20 najaktywniejszych polskich fotografów specjalizujących się w fotografii koncertowej, publikujących swoje zdjęcia w ogólnopolskich mediach (między innymi: Wirtualna Polska, Onet, "Teraz Rock", "Metal Hammer", Infomuzyka). Każdy z fotografów mógł zgłosić jedynie 5 zdjęć."
Faktycznie dobrze, że ktoś zwraca uwagę jakie zdjęcia są publikowane z koncertów, że jest to pewna specyficzna odmiana fotografii, że rządzi się swoimi prawami, a...w fosie obowiązują pewne zasady i swoista etykieta. Ten konkurs wywołuje temat, ale go nie zamyka. Szkoda tylko, że oprócz konkursu nie ma okazji do dyskusji, brak forum, a także opisu czy refleksji czym jest fotografia koncertowa i jak ją zrobić. (nieliczne blogi fotografów koncertowych, ostatnia inicjatywa http://fosiarze.blogspot.com/ i "zbiorowy" http://fosiarze.pl/ jeszcze młode, więc trzymamy kciuki niezapeszając).
Pozostają wzory zagraniczne - amerykańskie nieprzekładalne dla nas, ale coś tam się znajdzie ciekawego, dla każdego: Daniel Bound , Steve Mirarchi (tu rodział o wyborze negatywu na koncert! ah, bezcenne!) i Bryan Kremkau.
Czekam na te czasy kiedy akredytacje będą rozdawane z głową, w fosie nie spotka się fanów z małpkami, którzy z piskiem i fleszem rzucają się do nóg wokalistów a zasada "3 kawałki bez flesza" będzie obowiązywać tylko w na prawdę uzasadnionych wypadkach... wtedy, przy takim komforcie pracy i zdjęcia będą ciekawsze.

3 komentarze:

 1. Dzięki za miłe słowa odnośnie Fosiarzy.blogspot.com :) Parę pomysłów jest, zobaczymy co dalej!

  Słowem sprostowania - forum foto koncertowego jest, ale nie samodzielne, ale na serwisie GoldenLine ( http://www.goldenline.pl/grupa/fotografia-koncertowa/ ). Zapraszam!

  Co do dyskusji "jak zrobić zdjęcie na koncercie", to raczej temat powinien być "jak wygląda dobre zdjęcie koncertowe", bo nauczyć robienia zdjęć w fosie chyba się nie da. A na ten drugi temat i podyskutować można i pokłócić się i zgodzić w pewnych momentach:)

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki za uwagi!
  przy okazji warto wskazać dyskusję o fotografowaniu muzyki na Miesiącu Fotografii w Krakowie /9.05.10/

  no tak goldenline, a chodzi właśnie o niezawisłość ;)

  co do "jak zrobić zdjęcie", zgadzam się, lepiej mówić jak wyglądają wzory. a wtedy koniecznie opowiadać o tym jak zachować się w fosie... :)
  pozdrawiam,j

  OdpowiedzUsuń
 3. Innego forum niż to na GL, moim zdaniem, nie ma sensu stawiać. GL dobrze się sprawuje, a same posty nie wpadają tam codziennie. Ale zobaczymy, parę pomysłów jest, niestety najpierw muszę zająć się zobowiązaniami pracowymi i promocją strony.

  W sumie to mamy chyba "coś" na skalę światową, bo żadnej strony TYLKO o fotografach koncertowych nie znalazłam w sieci.

  Info o dyskusji zapodam we wtorek - przed majowym weekendem nie ma co bo ludzie pozapominają. Szkoda, że wtedy będę w innym miejscu bo bym się przeszła. Z czystej ciekawości. Ale z tego wyczytałam to też stricte o foto nie będzie.

  Tylko też "wzory". Zdjęcia?;) Po co powielać. Ja jestem zwolenniczką kreatywnego myślenia i po prostu przedstawiania sylwetek, zdjęć, które mogą INSPIROWAĆ. Bo jeżeli ktoś chce "kalkować" daną klatkę to niech odłoży lepiej aparat. Takie jest moje zdanie. Ale z chęcią o tym podyskutuję!

  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń