środa, 6 lipca 2016

know-how: fotoreportaż i dokument: WARSZTATY

Dziś propozycja.
Warsztaty robimy. Fotoreporterzy i dokumentaliści, obserwuję co się dzieje na konkursach, słucham z czym przychodzą ludzie na zajęcia i przeglądy, czasem pracuję nad finałem danego projektu i w końcu niedawno badałam w ankiecie "Fotoreporter w Polsce" o co właściwie chodzi i z czym się zmagacie...
Dlatego wymyśliłam te warsztaty, dobrałam najlepszy zespół pod słońcem, no i jedziemy do Gdańska, na 3 dni i 30 godzin pracy.

Nie będzie nauki kadrowania ani robienia zdjęć. To już umiecie. Celujemy z warsztatami do tych, co już mają tematy zrobione, rozpoczęte, o czymś chcą opowiedzieć, ale... mają kłopot z ułożeniem tych zdjęć do swojej strony czy książki, wystawy; chcą opowiedzieć coś, czego nie ma w zdjęciach, albo nie potrafią się pozbyć swoich ulubionych zdjęć z serii; nie wiedzą co o zdjęciach mówić (ani jak?) oraz co napisać. Inaczej kadry opowiadają historię w setach 6-, 8- i 10-zdjęciowych, a do konkursów nie można zgłaszać "the-best-of", lecz z głową ułożone reportaże, gdzie napięcie, emocje i narracja muszą się idealnie zgrywać ze sobą.

Będzie też sporo rozmowy o aspektach technicznych. Oczywiście wiemy jak zdjęcia robić, jak poprawnie naświetlać, jak retuszować, ale nigdy nie zawadzi poćwiczyć więcej, sprawdzić co właściwie można zrobić w postprodukcji przy fotografii reportażowej.

30.04.2015 Hiszpania. Madryt. Zoo w Madrycia. Irina Casanova opiekunka goryli, pomimo oddzielającej szyby, robi sobie wspólne zdjecie młodym osobnikiem o imieniu Gwett. Goryle w madryckim zoo nie mają fizycznego konatktu z ludźmi ich wybieg jest tak zbudowany, żeby nawet opiekunowie nie dotykali zwierząt. /fot. Paweł Wyszomirski www.testigo.pl


Będzie mnóstwo edytowania, postprodukcji, jeszcze więcej pracy koncepcyjnej, miejsca na zastanowienie nad wynikiem zdjęć, opowiadania historii, i jeszcze raz i do znudzenia przekładania zdjęć. będzie też pisanie i mówienie o fotografii - wszystkie te rzeczy, których nie uczą szkoły, a które robi się na kolanie na chwilę przed deadlinem. 

Także jeśli ktoś na serio chce się tym (fotoreportażem i dokumentem) zająć ambitnie i sprawdzić wynik pracy (nie pod postacią lajków, statystyk odwiedzin stron, ani złotówek na fakturze) - to zajęcia są wymyślone właśnie pod Wasze potrzeby.

Przychodzimy z jednym, max dwoma materiałami, w ciągu trzech dni omawiamy je dogłębnie, opracowujemy i wychodzimy z czymś gotowym, plus z wiedzą jak sobie radzić w przyszłości, a może także jak przeformułować lub dokończyć serię, która leży w szufladzie. 

W trakcie zajęć ugruntujecie wiedzę, poznacie wytyczne i wymogi, zdobędziecie podstawowe know-how, które ułatwi poprowadzenie własnych projektów, a także wyjście ze swoimi pracami do widzów.

Koszt: 800 zł [+VAT]

Zapisy do 8 lipca: joannakinowska@sdk.waw.pl 601 930 560
Grupa: 7-10 osób
Czas: 11-13 lipca 2016, codziennie w godzinach 9-20 [w tym przerwy]
Prowadzący: Joanna Kinowska, Zbyszek Kordys, Bartek Molga
Miejsce: WRZEpracownia ul. Słowackiego 19/8, 80-257 Gdańsk
Organizator: Służewski Dom Kultury + WRZEpracownia + Testigo Documentary
Szczegółowy program zajęć:

11 lipca, poniedziałek
9-12: Wstęp teoretyczny: specyfika „gatunków” dokumentalnych, strategie opowiadania obrazem, projekty długoterminowe. Etyka i zasady techniczne obowiązujące w tych gatunkach. Miejsce fotoreportażu/dokumentu: Jak prezentować swoją twórczość współcześnie? Przykłady, jak przygotować zdjęcia pod konkretne medium: prasa, internet, wystawa, książka, prezentacje i konkurs;

12.30-16.30: Postprodukcja (część 1) Podstawy zarządzania barwą (Color Management System) - o przestrzeniach barwnych, profilach kolorystycznych, jak skonfigurować photoshopa, lightrooma i system operacyjny komputera, o monitorach do prac graficznych i o tym jak je kalibrować;
- od wywołania rawa/zeskanowania negatywu, przez retusz

17.00-20.00: Mówienie o swoich zdjęciach: każdy uczestnik przedstawia siebie i swoją pracę. Jak to zrobić w 15 minut? [award days speech].

12 lipca, wtorek
Fotoedycja: jak edytować - wybierać zdjęcia na przykładzie swoich oraz innych kursantów, jakich pomocnych programów używać do tego, oraz jak obiektywnie decydować, co zachować, a co odrzucić.
Każdy uczestnik przedstawia swój wybrany materiał. Omawiamy go szczegółowo, układamy je w historię. Naszym celem będzie odpowiedzenie sobie na pytanie co chcemy pokazać i również jak to chcemy zrobić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć na temat prezentowanych zdjęć, wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Jak wygląda praca fotoedytora w redakcji, jakimi narzędziami ułatwia sobie pracę.

13 lipca, środa
9-13: Postprodukcja (część 2) Każdy uczestnik przygotowuje swój wyedytowany dzień wcześniej materiał do prezentacji/wydruku. Retusz; dozwolone chwyty. Analiza programami do posunięć niedozwolonych;

13.30-20: Myślenie fotografią: Jak mówić o swoich zdjęciach, jak o nich pisać (podpis, caption, artist statement, tekst kuratorski); mówienie o sobie oraz napisanie biogramu. Jak się przygotować do przeglądu portfolio? Jak mówić innym o swojej pracy?

[godziny mogą się nieznacznie różnić, zmiany dokonywane będą bezpośrednio z grupą warsztatową]

Na zajęcia:
Trzeba zabrać komputer i pendrive ze zdjęciami. Każdy uczestnik, przed rozpoczęciem zajęć otrzyma szczegółową instrukcję jak przygotować się do zajęć [jakie oprogramowanie w komputerze, ile czasu na wystąpienie, ile zdjęć do pracy, w jakiej formie, co napisać, itd.]

Prowadzący:
Bartek Molga - fotograf, fotoedytor. Pracował w ogólnopolskich tytułach, takich jak "Gazeta Wyborcza", "Newsweek Polska", "Dziennik Polska Świat", "Rzeczpospolita". Obecnie związany z wydawnictwem "Czerwone i Czarne" oraz prasą komercyjną. Bartek nauczy Was jak najlepiej jest przeglądać i wybierać zdjęcia, jak obiektywnie decydować, co zachować, a co odrzucić :).

Zbyszek Kordys - fotograf, edukator. Od lat związany z fotografią, uczył się jej od czołowych polskich twórców fotografii modowej i reklamowej. Współpracował z takimi czasopismami jak „Viva”, „Gala” czy „Zwierciadło” oraz licznymi warszawskimi i dolnośląskimi agencjami reklamowymi. Specjalizuje się w kompleksowym przygotowaniu produkcji wystaw. Prowadzi laboratorium PrintShop1923 (1923.pl) i uczy jak się robi zdjęcia. Zbyszek jest specjalistą od postprodukcji fotografii. Powie Wam jak naświetlać i wywoływać, skanować itd., czyli jak wykonać zdjęcie i co potem z nim zrobić, żeby je potem pokazać innym.

Joanna Kinowska - historyk sztuki specjalizujący się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Wykładowca Akademii Fotografii. Redaktorka prowadząca http://miejscefotografii.blogspot.com/, autorka tekstów o fotografii, współpracuje z "Digital Camera Polska" i fotopolis.pl. Joanna bywa recenzentką przeglądów portfolio, jurorką konkursów fotografii prasowej, fotoedytorką książek, itd…i rozumie problemy fotografów, którzy starają się wyjść do widza z własną opowieścią.
 3 komentarze:

 1. To świetny pomysł i bardzo fajna formuła.
  Planujecie podobne warsztaty w innych miastach?

  Pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na warsztaty skupiające się na narracji, niekoniecznie na samym robieniu zdjęć - bo o nich trzeba umieć jeszcze opowiedzieć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Joanno, czy będziecie planować z całym zespołem nową edycję? Jest zapotrzebowanie!
  pozdrawiam
  jagoda

  OdpowiedzUsuń