środa, 26 października 2011

Street znaczy się ulica.

Maciej Dakowicz, z serii "Cardiff After Dark", 2009, fot. dzięki uprzejmości autora 

Przez ponad miesiąc wisiała tu niedawno ankieta w kwestii kłopotliwego tłumaczenia terminu "street photography". Z podsumowaniem czekałam jednak do wielkiego momentu.
Wyniki:
fotografia uliczna - 65 %
zostawić określenie "street photography" - 20 %
snaps - 8 %
hybrydy multijęzykowe typu: "strit" czy "street fotografia" po 2 %.

Dziękuję za podpowiedź. Zgodnie z nią - tytuł nadchodzącej wystawy będzie grzecznie przetłumaczony: Street Photography Now / Fotografia uliczna - tu i teraz.
Na ekspozycji, którą otworzymy 19 listopada o godzinie 19 (wszystkie szczegóły pod linkiem) zobaczycie m.in. takie nazwiska jak: Joel Meyerowitz, Gus Powell, Bruce Gilden, Jeff Mermelstein, Siegfred Hansen, Trent Parke, Nick Turpin, Nils Jorgensen czy Jesse Marlow. Dzięki współpracy z Third Floor Gallery zostanie pokazana wystawa "Street Photography Now" wedle książki o tym samym tytule /wyd. Thames & Hudson/. Do kompletu - po raz pierwszy - polska fotografia uliczna w swojej masie, ilości, różnorodności i kolorach. Autorzy (w liczbie ponad 50!), to m.in.: Michał Macioszczyk, Tomasz Kulbowski, Szymon Michna, Agnieszka Sym, Szymon Szcześniak, Jerzy Łapiński, Rafał Siderski, Andrzej Wiktor, Magda Galas, Bart Pogoda i Światek Wojtkowiak.
Zapraszam! /z góry przepraszam, jeśli 'miejsce fotografii' wyda się Wam wkrótce i na niedługo 'miejscem ulicznej fotografii'/

 Tomasz Kulbowski, Londyn 2010, fot. dzięki uprzejmości autora
Bart Pogoda, Saigon, fot. dzięki uprzejmości autora

7 komentarzy:

 1. Czy można zobaczyć gdzieś pełną listę uczestników?

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba będzie przyjechać na wystawę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecież streetphotography to nie jest to samo co fotografia uliczna... cóż... demokracja. Żal.
  Ale domyślam się, że na wystawie obejrzymy sobie zdjęcia street z ulicy, jak nazwa wskazuje. Czekam, z chęcią zobaczę dobry street ze street'u.
  Nie podoba mi się, ta nazwa... w Polsce trzeba by było dorobić ideologię do tej nazwy, na wzór tego czym jest street na świecie, żeby jej spolszczenie miało sens. Ale dyskusji na ten temat było przecież wiele.

  OdpowiedzUsuń
 4. " Anonimowy pisze...
  Czy można zobaczyć gdzieś pełną listę uczestników?"

  Mozna?

  OdpowiedzUsuń
 5. Uprzejmość autora bloga jest po prostu porażająca. Rozumiem, że pytanie o listę uczestników wystawy może być z jakichś względów niewygodne, ale nawet dres zapytany o papierosa potrafi odpowiedzieć "spier..."

  OdpowiedzUsuń
 6. przepraszam, to nie takie proste. szkoda, że rzutuje od razu na moją "uprzejmość" ;/
  nie jeszcze nie można, bo jeszcze kilka osób ma kłopot z terminem. dlatego nie chcę ujawniać kto jest a kto nie. zapraszam na email gdyby było palące pytanie o konkretne nazwisko. niebawem podamy wszystkie wiadomości. autorów z Polski jest ponad 50. stąd kłopot z zebraniem 'pewników'. mam nadzieję, że to mnie jakoś tłumaczy. pzdr!

  OdpowiedzUsuń
 7. wreszcie: https://www.facebook.com/event.php?eid=264452450264902

  OdpowiedzUsuń