sobota, 15 grudnia 2012

przynieś książki...

Święty Mikołaju, przynieś książki...
Ułożyłam listę na prośbę Bookoffu. Polecanych rzeczy. Nie mogłam się oprzeć by też zamarzyć. W końcu też okazało się, że niestety nie wszystko znajdziecie w Bookoffie, ale lista bez "Brutal" Michała Łuczaka czy "StandyBy" Sputnika nie miałaby sensu. Polecam generalnie to czego dotknęłam, to co przeczytałam, to co obejrzałam. Pozwalam sobie na końcu też zamarzyć...

Każdej książce dałam kilka zdań wyjaśnienia. Mam nadzieję, że do niektórych wrócimy jeszcze. O dwu pierwszych pozycjach (i to nieprzypadkowo - dwu pierwszych) już napisaliśmy kiedyś. A niebawem, niebawem, pewnie na lepszy nowy rok, temat książki do nas wróci z przytupem. 
Photography changes everything
Fotografia wszystko zmienia i to literalnie, i po zaledwie przekartkowaniu tej książki. Wasz świat też się odmieni. To dla mnie absolutna rewelacja tej dekady. Dla fanatyków sprzętowych i dla kuratorów sztuki nowoczesnej, dla każdego, kto posiada aparat. Nie trzeba nic umieć, wiedzieć, kojarzyć. Ta książka otwiera. 

można kupić w Bookoffie
pisałam o tej książce tutaj


Michał Łuczak. Brutal

Książka wielka i rozmiarem i treścią i formą. Opowieść fotograficzna o Dworcu Głównym w Katowicach. Tym, którego już nie ma. NIe ma tu jednak ani nuty nostalgii. Absolutny weryzm i sedno. Takiego dworca nie znaliście, a poza "Brutalem" nie poznacie. Błyskotliwa historia o codzienności, stylu architektury, mieście i jego centrum, ludziach mieszkających i przejeżdżających. 
Książka wydana została w 300 sztukach, edycja kolekcjonerska, egzemplarze numerowane. 


kupić można od autora
pisał Marcin w miejscu
złożyła Ania Nałęcka Tapir Book DesignSTAND BY

"Stand BY" to produkcja Sputnik Photos i prawdopodobnie niebawem jej już nie będzie. Jak zawsze  u nich poziom szalony, opowieść totalna, czytanie i oglądanie w pełnym skupieniu. Otrzymujemy opinię i wiedzę o Białorusi, teoretycznie z daleka od polityki (o ile się w ogóle daje bez niej...). Ah i oh, po prostu. A jeszcze nazwiska: Pańczuk, Rayss, Liankevich, Milach, Brykczyński, Mielnikiewicz, Juvan. 

Sputnik na Białorusi
Sputnik Photos
zaprojektowała Ania Nałęcka Tapir Book Design
Photography. The Whole Story.
Wreszcie wspaniała i rozsądna i kompletna i przejrzysta i dobra historia fotografii. Nie tylko Europa i USA. Nie tylko wielkie nazwiska. Ale też proces, ekonomia i zwyczaje ludzkie. Całość napisana (oczywiście przez specjalistów z dziedziny) znakomicie: przyjemnie i z sensem. Szalenie wciągająca...!

kupić można w BookoffieGerry Badger. The Genius of Photography. How photography has changes our lives

Gerry Badger jest jednym z najlepszych autorów zajmujących się fotografią. Przyjemność podążania za jego myślą. Pisze tak, że każda zawiłość wydaje się błahostką. A po przeczytaniu "Geniuszu" wiemy czemu fotografia dokumentalna jest na topie, co różni sztukę od pstryków wakacyjnych, czemu Alexander Gursky tyle kosztuje... Wspaniałe wydanie albumowe polecam. A najpiękniej w komplecie z boxem filmów. 


kupić można w Bookoffie

Tomasz Wiech. Polska. W poszukiwaniu diamentów
Przyjemne i nieduże "kompendium" wiedzy o Polsce dzisiejszej. Zdjęcia powstawały na przestrzeni ostatnich kilku lat i znakomicie opisują nasze realia, to jak żyjemy, czym się otaczamy, na co patrzymy. Zestaw równie prawdziwy jak fantastyczny. Porywająca książka!

kupić można w Bookoffie
Tomasz Wiech - strona
a w miejscu był wywiad z Tomkiem (w 2010....)Private Property

Tak fotografuje młodość. Zestaw szóstki autorów z warsztatów fotografii dokumentalnej na zajęciach u Rafała Milacha. Może ta książka nie wytrzymuje miejsca z Shore'm czy Badgerem na jednej liście, ale warto wiedzieć co młodzi robią, bo może ktoś z nich urośnie wielki? kupić można w Bookoffie
o książce u wydawcy: Instytut Kultury Wizualnej
Will Steacy (red.) Photographs not taken

Po przesycie zdjęć, na wyciszenie myśli. W książce nie ma ani jednego zdjęcia. Są wspomnienia, i sytuacje. Są tylko wyobrażenia i pytania "co by było gdyby". Są tam sami fotografowie i ich intelekty - są odpowiedzi na pytania co i jak zapamiętują, dlaczego schowali aparat, czemu nie pokazali światu, tego co widzieli. Zestaw bogaty, m.in. Hido, Kander, Soth, Ellen Mark, Patterson, Power, Sanguinetti i państwo Webb'owie.

Jacek Poremba. 13
Album fantastyczny, pod niemal każdym względem. Jedyny jego minus, to taki, że nie ma tam wszystkich zdjęć Jacka. Poremba nie wydawał książek do tej pory, a ten debiut miażdży. Znakomicie wydany, wspaniale wydrukowany. Oczywiście, mam duży sentyment do Jego pracy. To doskonały prezent dla tych co lubią samą fotografię, ale i muzykę czy modę. Zdjęcia wymieszane, ciekawie zestawione ze sobą. W środku i prezydenci, i muzycy, i aktorzy... i wreszcie rodzina Jacka. 


można kupić w Bookoffie
można kupić w Leica Store


Greg Marinovich, Joao Silva. Bractwo Bang Bang
Nie mogłam wręcz uwierzyć, że ktoś w Polsce wymyślił przetłumaczyć tę genialną pozycję na nasz ojczysty język. (tłumaczył Wojciech Jagielski! wydało SQN) To lektura na mocne nerwy. Pot, krew i łzy, przyjaźń, wojna, zdjęcia. Jeśli kiedykolwiek interesowała kogoś fotografia reporterska i wojenna, jeśli kogokolwiek zainteresowało zdjęcie Kevina Cartera z głodującym dzieckiem...no to jest lektura obowiązkowa. I na prawdę mocna!

można kupić w Bookoffie
pisałam o Bang Bang Clubie i o tej książce tutaj

Maciej Dakowicz. Cardiff After Dark

Maciek Dakowicz to jeden z naszych najlepszych towarów eksportowych. Głośny cykl, po serii zaangażowanych i oburzonych artykułów Walijczyków, został wydany przez Thames&Hudson. Mnóstwo śmiechu i mnóstwo wzruszeń w jednym albumie i zazdrość, ah, oni to się potrafią bawić :)

można kupić w Bookoffie
strona autorska Maćkaa dalej lista życzeń, czyli, Święty Mikołaju mógłbyś wpaść pod choinkę...


Stephen Shore. Book of Books. 

Widziałam tę książkę i dotknęłam jej nieśmiało. Nominowana została do Paris-Photo Aperture Photobook Award w tym roku. Shore'a jako fotografa pewnie nie trzeba przedstawiać. Jako autora - cenię go szalenie za najprostszą książkę świata o fotografii: " The nature of photographs". Tam była okazja poznać Shore'a jako genialnego i spostrzegawczego edukatora. Zaś "Book of books"...to musi być jakaś biblia po prostu. A wewnątrz zapewne znajduje się odpowiedź na każdą kwestię. Marzę o tym pod choinką. 

wydał Phaidon, ale nie mam pojęcia gdzie się to kupuje, wielkie wyzwanie dla Świętego...
Stephen Shore sam się tłumaczy czym jest ta książkaPhilip-Lorca DiCorcia. Eleven
Wspaniały. Niedopowiedziany i niesamowity. Wspaniałe światło, nierealne sceny. Na pewno zapiera dech.

kupić można w Bookoffie
Jeff Wall. Catalogue Raisonne 1978-2004
Jeff Wall - największy, album czyli Catalogue raisonne 1978-2004, gdzie jest wszystko na niemal pięciuset stronach a i tak pozostawia niedosyt. 
kupić można w Bookoffdo poczytania: blog Bookoffu gdzie znajdziecie jeszcze inne listy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz