sobota, 14 grudnia 2013

Schowana matka / książka

Linda Fregni Nagler, The Hidden Mother, wyd. MACK, 2013 /rep. za MACK


Fenomen "chowania matek" w fotografii dzieci z XIX wieku rośnie w siłę, zbiory i źródła. Jakiś czas temu o tym pisałam, linkowałam do grup na flickerze, itp. A teraz jest książka! Ba, książka - księga! Ponad 400 stron, sporo ważąca z mnóstwem zdjęć wewnątrz. Sposobów chowania przysłowiowej matki było mnóstwo: pod kotarę, za zasłonkę, pod stół, za oparcie fotela. Niezliczone pomysły i gdzieś zawsze możemy ją wypatrzeć - a to oko wystaje, a to retuszer ręki zapomniał wymazać. 

Chowanie było bardzo praktyczne i celowe. Tylko dziecko miało być na zdjęciu - ale czy nie trzeba go przytrzymać? Interesujące jest jak to zjawisko odkryto. Rzecz codzienna dla zakładu fotograficznego, dziś stała się kuriozum i ciekawostką doby internetu. Onegdaj dużo miejsca poświęcono fotografii post mortem, znowu jako zjawiska przeszłego, frapującego. Dlaczego, po co, kiedy, jak - dlatego właściwie, że już się jej nie robi. Z innych zupełnie względów niż chowanie matki, oczywiście. Ciekawa jestem po prostu co następnego, kiedy "matki" się już opatrzą. Czy będą to rekwizyty trzymane przez portretowanych na kartach wizytowych (a bywają doprawdy kuriozalne), czy będą to puste oczy na pierwszych dagerotypach (wynikające z długich czasów naświetlania), a może zbiory malowanych teł fotograficznych w atelier (niekiedy absolutne!)?

Wracając do książki, fascynująca lektura obrazowa! (książkę przeglądałam zaraz po premierze na Paris Photo, i niestety tekstów nie dałam rady przeczytać, drogi święty Mikołaju...polecam się uwadze). 

Portret dziecka / schowana matka, Fourie, Bordeaux, cdv / zbiory prywatne. rep. jk

Portret dziecka / schowana matka, fotograf nieznany, ok 1870-1880, cdv / zbiory prywatne. rep. jkwięcej w Miejscu:
akuku - schować matkę (cd)
schować matkę!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz